Toidupank jagas 2022. aastal rekordkoguse toitu

23.03.2023

2022. aastal tuli Toidupank toime rekordilise abivajajate arvu ja põgenikekriisiga, aga jagas ka suurema koguse toitu kui kunagi varem, millest suurem osa oleks vastasel juhul läinud raisku.

“Jagasime 2022. aastal 4,3 miljonit kg toitu, mis on võrreldes mullusega 1 miljoni võrra rohkem,” rääkis Toidupanga tegevjuht Piet Boerefijn. Tema sõnul moodustab suurema osa jagatud toidust päästetud toit, kuid sel aastal saime palju abi kahel korral toimunud toidukogumispäevadest, mille tulemusena jõudis Toidupanka üle 77 000 kg toitu.

“Möödunud aastal tõusis Toidupangast abi saavate inimeste hulk võrreldes 2021. aastaga 37 protsenti,” rääkis Boerefijn. Ta lisas, et seetõttu on tulnud teha üle Eesti mitmeid arendusi ja muuta seniseid süsteeme efektiivsemaks.

“Suvel lisandus Rapla Toidupank, mis on kuueteistkümnes Toidupank Eestis. Samuti soetasime juurde kolm külmikautot, et saaksime rohkem toitu päästa ja katta suurenenud vajaduse toidu järele,” sõnas Boerefijn.

Keskmiselt sai eelmisel aastal Toidupangast igal nädalal abi 19 604 inimest. Alates 2022. Aasta märtsist lisandusid abivajajate hulka ukrainlastest sõjapõgenikud, kes moodustasid kõikidest abivajajatest hinnanguliselt 25 protsenti.

Lisaks sellele jagati Boerefijni sõnul rekordkogus Euroopa Liidu ostetud toiduabi, mille osas Toidupank on Sotsiaalministeeriumi partner. “Nelja korraga jagasime 84 207 toiduabi komplekti,” rääkis Boerefijn.

“Alanud aasta toob tõenäoliselt veel abivajajaid juurde, mistõttu saab selle aasta suurimaks annetuste kogumine, kvaliteetse ning toiduks kõlbliku toidu päästmise suurendamine,” tõdes Boerefijn. Lähikuude jooksul on tema sõnul plaanis korraldada annetuste kogumiseks heategevusõhtusöök Lapsed söönuks 30. märtsil Siidrifarmis ning Toidukogumispäevad 14.-15. aprillil üle Eesti.

Eesti Toidupank tegutseb alates 2010. aasta märtsist, et leevendada vaesusprobleemi Eesti ühiskonnas ja võidelda toidu raiskamise vastu. Toidupanga võrgustikus tegutseb 16 Toidupanka 15 maakonnas. Eesti Toidupank on Sotsiaalministeeriumi strateegiline partner ning jagab Euroopa Liidu ostetud ja annetatud toiduabi kahe projekti raames, mille rahastus tuleb Euroopa abifondist enim puudust kannatavate inimeste jaoks.