Ostetud toiduabi saajate arv kasvas kvartaliga 65 protsenti

03.10.2022

24.08.2022 alustati riiklikult ostetud toiduabi jagamist toimetulekuraskustes inimestele. Võrreldes eelmise kvartali jagamisega on toiduabi saajate arv suurenenud 13 908 inimese võrra. Jagamist korraldab maakondlikes jagamispunktides Eesti Toidupank.

Kokku jagatakse augustis ja septembris 35 328 toidupakki, millest varjupaikadesse saadetakse 666 toidupakki. Toidupakke jagatakse 45 jaotuspunktis üle Eesti.

„Toiduabi jagamine on oluline osa kohaliku omavalitsuse ülesandest tagada vältimatu abi raskustesse sattunud inimestele. Seetõttu toetab riik kohalikke omavalitsusi rahaliselt, et koostöös Toidupangaga toiduabi viia raskustes inimesteni nende toimetuleku toetamiseks,“ ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. „Seepärast on hea meel, et saime sel aastal lisaeelarvega suurendada toiduabi jagamist 3,9 miljoni euroga, mis peaaegu kahekordistas toiduabi ostmiseks eraldatud eelarve aastateks 2021-2023.“

Eesti Toidupanga kommunikatsiooni- ja projektijuhi Liisa Rebane-Mäe sõnul on Toidupanga jaoks tegemist suurima abivajajate arvuga toiduabi jagamisega. „Septembri lõpuks oleme jaganud sel aastal rohkem toidupakke kui terve eelmise aastaga kokku. Toidupank töötab suures osas vabatahtlike abil, mistõttu ootame üle Eesti abivalmis inimesi toidupakke komplekteerima ja jagama.“

Toiduabi saajate nimekiri koostatakse toimetulekutoetuse ja kohaliku omavalitsuse toetuste taotluste ja saajate alusel nende taotlemiseks peab inimene pöörduma oma elukohajärgse kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja poole. Samuti saavad toiduabi kodutute öömajades viibivad kindla elukohata inimesed. 

Toidupakk sisaldab lisaks kuivainetele ka lihakonserve, teed, mett, müslibatoone, rosinaid, pähkleid, küpsiseid. Toidupaki sisu valikule ja komplekteerimisele aitas kaasa Tervise Arengu Instituut, toiduainete tarnija on OÜ Sanitex.

Lisaks ostetud toiduabile jagatakse 2019. aastast alates puudust kannatavatele inimestele ka annetatud toiduabi, mida koguvad ja jagavad toidupangad jooksvalt kogu aasta jooksul. Sihtrühma kuulub majanduslikult raskes olukorras olev füüsiline isik või leibkond (vanem/hooldaja ja samal pinnal elavad lapsed), kelle abivajaduse on välja selgitanud KOVi sotsiaaltöötaja. Annetatud toiduabi on õigus saada abivajaduse hindamise kuul ja sellele järgneval kolmel kuul. Pikema abivajaduse korral hindab sotsiaaltöötaja olukorra uuesti üle. 2022. aastal on riik toetanud annetatud toiduabi jagamise korraldamist pea miljoni euroga.