Millest toiduabi koosneb?

Toiduabi koosneb päästetud* ja annetatud** kauasäilivast toidust. Iga nädal on toiduabipakk erinev, kuna see sõltub annetatud toidukauba valikust. Iga toidupank võtab annetustena vastu ja jagab toitu, mis on saadud oma maakonna kauplustelt, tootjatelt, põllumeestelt ja hulgiladudelt. Sellest tulenevalt on ka toiduabi, mida toidupangad jagavad, piirkonniti väga erinev.

Lisaks iganädalasele toiduabi jagamisele toimetab Toidupank abivajajateni Euroopa Liidu ostetud toiduabi, millest saavad osa inimesed, kes on Sotsiaalministeeriumi koostatud nimekirjas. Toiduabi on õigus saada kindlaks määratud kuudel toimetulekutoetusi taotlenud inimestel.

* Päästetud toit on poodides ja tootjatel ülejääv tarbimiskõlblik toit, mille realiseerimise kuupäev võib olla kohe saabumas või möödas. Päästetud toitu annetavad toidupankadele igapäevaselt suuremad ja väiksemad toidupoed, maaletoojad, toidu tootjad ja põllumehed eesmärgiga, et see jõuaks läbi meie tasuta abivajajate toidulauale.
** Annetatud toit on ettevõtete ja eraisikute poolt toidupangale ostetud ja annetatud väga kõrge kvaliteediga toit.


Tarbimiskõlbulikkuse hindamisel oluline vahet teha „kõlblik kuni“ ja „parim enne“ tüüpi toodetel.

Toidupank hindab jagamisele mineva toidu tarbimiskõlbulikkust Põllumajandus- ja Toiduameti poolt välja antud dokumendi “Toiduohutus annetamisel juhend heategevusasutustele ja organisatsioonidele“ (https://pta.agri.ee/ettevotjale-tootjale-ja-turustajale/toidu-tootmine/toidu-annetamine) järgi.

“Kõlblik kuni” kuupäev tootel tähistab viimast kuupäeva, millal Toidupank tohib seda jagada. Pärast seda kuupäeva võivad toidus arenema hakata tervisele ohtlikud mikroorganismid. “Kõlblik kuni” tooted on tavaliselt kala-, liha- ja piimatooted, salatid ja tordid jne. Teatud toodete (värske kala ja liha) kõlblikkust saab pikendada kuni 2 kuud, kui toode sügavkülmutada hiljemalt “kõlblik kuni” kuupäeval. Pärast “kõlblik kuni” kuupäeva möödumist tarbib inimene selliseid tooteid alati omal vastutusel, hinnates eelnevalt nende kõlblikkust. 

“Parim enne” kuupäev tootel näitab kuupäeva, milleni toit on väga kõrge kvaliteediga. Pärast selle kuupäeva möödumist on toode teatud aja jooksul täiesti tarbimiskõlbulik ja hea, kergelt muutunud võivad olla maitse, lõhn ja tekstuur. Mõnda toodet võib Toidupank jagada isegi kuni üks aasta pärast “parim enne” kuupäeva. Enamasti “parim enne” tüüpi tooted ei vaja eritemperatuuri ja need tooted on tavaliselt leib, sai, küpsised, maiustused, maitseained, jahud, karastusjoogid, konserveeritud tooted jne.

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute küpsiste kasutamisega. Kui soovite keelata küpsiste salvestamist teie seadmesse, kohandage palun oma brauseri turvaseadeid.

Sulge Nõustun