Eesti Toidupank on Euroopa toidupankade föderatsiooni (European Food Banks Federation asbl- FEBA) täisliige

 

 

Eesti Toidupank on liitunud Vabaühenduste Liidu annetuste kogumise hea tavaga

 


 Vabatahtliku töö kirjeldus

Järgnevalt on toodud vabatahtlike töö kirjeldus Tallinna Toidupanga näitel, mis maakondades või väiksemates linnades võib olla erinev:

Transportimine ja kandmine
Toiduainete kogumisel kaubanduskettidest, hulgiladudest ja tootmisettevõtetest sõidavad kaubikuga kaasa 1-2 vabatahtlikku. üldjuhul alustatakse kl 9.00 hommikul. Vabatahtlikud aitavad kanda toiduainete kastid autosse ja hiljem vedada käruga või käsitsi lattu.
 
Samuti vajatakse järgmisel päeval lattu appi 4-6 vabatahtlikku juba kokku komplekteeritud kastide kandmiseks kaubikusse. See toimub tavaliselt varahommikul, kokkulepitud kellaajal.
 
Edasi sõidavad 1-2 vabatahtlikku kaubikuga kaasa ja aitavad sihtkohtades (MTÜ-des ja heategevusorganisatsioonides) kaste maha võtta ja kanda kokkulepitud kohta, kus toimub pakkide jagamine mittetulundusühingute vabatahtlike poolt. Tavaliselt on jagajaid 2 inimest.
 
Sorteerimine ja pakkimine
Pärastlõunal toimub laos päeva jooksul kogutud toidukauba sorteerimine ja pakkimine. Tavaliselt tuleb kohale kuni 10 vabatahtlikku, kuid see sõltub pakkide arvust. Põhiliselt pakitakse ja sorteeritakse puu- ja köögivilju. Võib juhtuda, et vahel harva ka kuivaineid. Loetletud kaubad pakitakse kilekottidesse. Riknenud puu- ja köögiviljad visatakse kohe vastavasse biojäätmete konteinerisse. Eelnevalt tutvustatakse vabatahtlikele asjakohaseid hügieeninõudeid.
 
Komplekteerimine
Pakid komplekteeritakse vastavalt lao- ja logistikajuhi poolt kokku pandud näidiskastile plastkastidesse. Eelnevalt selgitab laojuht tööülesandeid (kes missugust toiduainet kastidesse paneb, missugune on kõlbmatu puu-või köögivili jms). Toiduainetega komplekteeritud kastid ladustatakse virnadesse.
 
Toidupakkide väljastamine
Pakid väljastatakse kahe heategevusorganisatsiooni, MTÜ või teiste koostööpartnerite poolt. Tavaliselt on kaks väljastajat ja 50 paki jagamiseks kulub kuni 1 kuni 2 tundi. Nimekirjad saadakse eelnevalt Toidupanga koordinaarilt ja allkirjastatuna tagastatavad vabatahtlikud jagajad need linnaosa- või linnavalitsuse sotsiaalosakonna töötajatele, kes need koostasid. Kastid, millele ei ole järgi tuldud, edastatakse linnaosa- linnavalitsuse sotsiaalosakonna töötajale, kes jagab need teistele abivajajatele. Järgijäänud kastidele ja nimekirjadele tuleb järgi linnaosa või linnavalitsuse sotsiaalosakonna töötaja oma transpordiga.
 
Toidukogumisüritus
Toidukogumisüritus toimub tavaliselt laupäeval algusega kl 12.00 kuni 18.00 ja see on jagatud kahte vahetusse: kl 12.00-15.00 ja kl 15.00-18.00 Vabatahtlikud tulevad tööpostile 15 minutit varem, et panna ära isiklikud asjad ja vahetada riided. Vabatahtlike seast on valitud igasse vahetusse vahetuse vanem, kes vastutab info liikumise, toiduainete kärudest kastidesse pakkimise eest, flaierite olemasolu ja taaskogumise eest korvidest ja kärudest (selleks võib olla määratud kindel inimene). Toidukogumiskampaania eel tehakse vabatahtlikele infotund, kus selgitatakse põhjalikult nende tööülesandeid ja antakse juhiseid kampaania edukaks läbiviimiseks.
Vabatahtlikud kannavad toidupanga logoga kampaaniariietust (särki, mütsi, vms)
Toidukogumiskampaania vabatahtlike töö on organiseeritud kahel erineval viisil:
 
Vabatahtlikud flaierijagajad
Flaierijagajad seisavad sisspääsu lähedal ja pärast seda, kui kaupluse külastajad on võtnud korvi või käru, annavad külastajale üle flaieri.
 
Vabatahtlikud toidukorvi kogujad
Toidukogujad seisavad Toidupanga plakatitega markeeritud kärude lähedal ja nähes annetajat võtavad vastu annetatud toidu.