Eesti Toidupank on Euroopa toidupankade föderatsiooni (European Food Banks Federation asbl- FEBA) täisliige

 Toidukogumispäevadega koguti ligi 35 000 kg toitu

Sünnipäevakuised toidukogumispäevad on tänaseks ajalugu ja saame teha kokkuvõtted. 

Möödunud nädalavahetusel, 11. ja 12. märtsil toimunud toidukogumispäevade vältel annetati toidupankadele 34 911 kg toidukaupa. Kokku osales 42 kauplust 19-s erinevas linnas. Oma piirkonnas korraldasid toidukogumise kõik Eesti 14 toidupanka.

Toidukogumispäevade tulemus sarnaneb paljuski varasemate toidukogumisaktsioonidega. Tallinna kümnes kaupluses annetatud 16142,5 kg järel paistavad silma Tartu (4376 kg, kolm kauplust) ja Pärnu (2193 kg, neli kauplust). Järgnevad Rakvere (1880,6 kg, kolm kauplust), Viljandi (1787 kg, neli kauplust) ja Jõgeva Toidupanga tulemus (kolm poodi kolmes erinevas linnas, kokku 1502,5 kg). Väiksemad kogused on seotud ka väiksemate kaasatud poodide arvuga kohtadel. Kokkuvõttes võib öelda, et ühe päevaga annetati ühes kaupluses keskmiselt 442 kg toidukaupa (osad poed osalesid vaid ühe päeva).

Sortimendi poolest annetati kõige enam taas kuivaineid, jahu ja pastatooteid – 14 620 kg – ning erinevaid konserveeritud tooteid, sh purgisupid – 8609 kg.

Soovime tänada kõiki meie vabatahtlikke, kes aitasid toidukogumispäevade läbiviimisel, osalenud kauplusi ning häid inimesi, kes otsustasid kohalike puuduses elavate perede jaoks annetuse teha.

Eraldi soovime tänada partnereid, kes aitasid vabatahtlike leidmisel, sh ERR, Serve the City, Siim Kaevats ja massimeedia.ee, Päästearmee, Vabatahtlike Värav (www.vabatahtlikud.ee) jt.


Pealinnas pakkus vabatahtlike leidmine viimase hetkeni väljakutset, sest kaasatud oli esmakordselt kümme kauplust. Õnneks on ka hulk abilisi, kes võtavadki end toidukogumisaktsiooni ajaks vabaks ning tulevad – nende inimeste hulgas on paljud meie püsivabatahtlikud, kuid näiteks ka Raplamaa Lasterikaste Perede Ühendus, Peetri Põhikooli noored koos õpetaja Tiina Nukkiga ja Kiili kooli 6b klassi tüdrukud. Ettevõtja Indrek Kaing on aidanud Viimsis toidukogumispäevi juba korduvalt eest vedada ja kaasab aktiivselt kohalikku kogukonda. Sama moodi on juba paar aastat abis olnud Janek Hintsov oma meeskonnaga ning isegi Suurbritannia Suursaatkond on võtnud nii aktsioonidel osalemise kui üleüldise toidu raiskamise temaatika teadvustamise oma südameasjaks.

Suursaadik Christopher Holtby (pildil vasakult teine): „Mina ja saatkonna töötajate meeskond oleme rõõmuga osalenud Toidupanga toidukogumispäevadel. Nii Briti kui Eesti taustaga tiimiliikmed soovivad panustada ühiskonda, kus me kõik elame, ning ennekõike aidata neid, kelle elu pole kaugeltki nii muretu kui meil endil. Väga tervitatav on samuti fakt, et toidu ümberjagamise ja toidu raiskamise vastu võitlemise teemad on tõusnud aktiivsesse avalikku, sh poliitilisse debatti ja ma loodan, et tulevikus hakatakse Toidupanka enam toetama selle olulise töö tegemisel.“[1]


Järgmised üle-eestilised toidukogumispäevad toimuvad detsembris.

 

- - - 

[1] The team at the Embassy and I have been very glad to take part in the Toidupank food collections. Both the British and Estonian members of the team want to make a contribution to the society we live in, and especially to help those who live much less comfortable lives than we do.

I welcome the fact that the issues of food redistribution and food waste are active issues in political and public discussion now, and look forward to more support being given to Toidupank for its important work in the future.